نمایشگاهی با نام «روی دیگر پنجره» به یاد عباس کیارستمی از دوم تیرماه ۱۳۹۶ در گالری دارگون برگزار می شود. نام این نمایشگاه، از یکی از هایکوهای استاد کیارستمی برداشت شده است. اصل هایکو این است: یک روی پنجره به سمت من است، یک روی دیگر به سمت عابری که می گذرد.

این نمایشگاه شامل آثار ۴۳ هنرمند است که با الهام از فیلم «ABC  آفریقا» ساخته استاد کیارستمی دست به خلق ۴۳ اثر هنری زده اند. این آثار روی بوم های ۵۰*۵۰ سانتی متری با تکنیک آزاد کشیده شده اند. این اندازه از بوم ها به این دلیل انتخاب شده که این آثار با الهام از یک فیلم تهیه می شوند، در نتیجه برای این که ترکیب بندی های آن فیلم در ناخودآگاه هنرمندان ما دخیل نشود، کمپوزیسیون مستطیل را کنار زده اند و از قاب مربع استفاده کرده اند

از تولد تا مرگ استاد کیارسمتی

آرش رئیسیان مدیر گالری دارگون درباره زمان برگزاری نمایشگاه اعلام کرد: زمان برگزاری را به مناسبت هفته بین تولد استاد کیارستمی در یکم تیر ماه و مرگ ایشان در ۱۴ تیر در نظر گرفته ایم، اما افتتاحیه را به دلیل عدم تداخل با دیگر برنامه های بزرگداشت وی ۲ تیر ماه برگزار خواهیم کرد. قصدمان این است که این آثار به فروش برسند و بخشی از فروش را به انجمن خیریه «احساء» اهدا کنیم . این انجمن به کودکان آسیب دیده از بیماری ایدز خدمات می دهد، کودکانی که ناخواسته به واسطه والدین خود گرفتار بیماری شده اند. در طی این نمایشگاه برنامه های زیادی را طراحی و برنامه ریزی کرده ایم و خلاصه ای از فیلم «ABC  آفریقا» را در طی روزهای نمایشگاه به نمایش خواهیم گذاشت. یک روز هم میزبان کودکان آسیب دیده ایدز خواهیم بود که از سوی این دعوت و هماهنگ  می شوند.

هدف از برگزاری این نمایشگاه

این نمایشگاه نیز به تاسی از فیلم «ABC  آفریقا» که به بیماری ایدز می پردازد، درباره کودکان آسیب دیده از این بیماری است و حضور کودکان بخشی از نقطه هدف این نمایشگاه می باشد. کودکان آسیب دیده از این بیماری در کنار دیگر کودکان در برنامه های جنبی این رویداد که شامل قصه خوانی با مهتاب شهیدی، شعر خوانی با حضور مصطفی رحماندوست، اجرای تئاتر خلاق توسط جمال الدین اکرمی و برنامه نقاشی و بازی با مدیریت سمیرا دریاست، همکاری و حضور خواهند داشت. همچنین اجرای موسیقی توسط گروهی از نوجوانان را هم در برنامه خواهیم داشت.

کودکانی که در نمایشگاه حاضر خواهند شد، از دو گروه کودکان آسیب دیده از بیماری ایدز و همچنین کودکانی که با این مقوله آشنا نیستند و سلامت هستند، تشکیل شده. هدف مان این است بچه ها آموزش ببینند و بدانند که بعضی از بچه ها دچار بیماری هایی هستند و از سوی جامعه طرد می شوند و بیاموزند که نباید این برخورد را تکرار کنند. ضمنا در حال گردآوری فیلم های کوتاه مستندی هستیم که درباره بیماری افراد و تبعات ناشی از آن هستند، بیماری هایی که تداخلی در زندگی فردی و اجتماعی آنها به وجود آورده است. امیدواریم از طریق این هنرها بتوانیم نقشی در آگاهی بخشی و نشاط کودکان آسیب دیده داشته باشیم.

مسئولیت های اجتماعی گالری دارگون

رئیسیان در پاسخ به این سوال که شما از یک سوژه و نمایشگاه بزرگداشت در جهت مسئولیت اجتماعی و اثرگذاری در جامعه استفاده کردید. این نوع نگاه به دلیل یادبود استاد کیارستمی یا منش اجتماعی ایشان طراحی شده است؟، توضیح داد: در «دارگون» به دنبال این هستم که جنبه جریان سازی و اثرگذاری اجتماعی همپای جنبه هنری پیش برود. معتقدم نمایشگاه و رویدادهای مختلف، باید دغدغه ای را مطرح کنند و هدفمند پیش بروند و بهانه ای برای پرداخت به موضوعات مختلف جامعه باشند. این دغدغه ها را در ایده های متعدد اجرایی می کنم و همچنین ایده های ناب دیگران را پذیرا می شوم. ضمن این که پرداختن به آقای کیارستمی برای من یک دغدغه است و اصرار دارم که هر ساله به بهانه یادبود ایشان در این دو هفته رویدادهایی را رقم بزنیم.
این نمایشگاه از ۲ تا ۱۴ تیر ماه در گالری دارگون به آدرس خیابان شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، خیابان کوشا، کوچه بدیعی، بن بست بشردوست، پلاک ۱۴به جز شنبه ها، دایر و ساعت بازدید از آن ساعت ۱۷ تا ۲۱ است.

بازتاب خبری در خبرگذاری ها:

 

استیتمنت نمایشگاه:

 

دارنامه نمایشگاه:

 

افتتاحیه:

رویداد ها:

رگزاری جلسه‌ای با عنوان «فهم هنر از طریق جامعه شناسی بیماری»

بیماری و هنر هر دو انگار همیشه با هم در رابطه بوده‌اند. از بیماری هنرمندانی چون ونگوگ گرفته تا آرتور رمبو و دیگران. از طرفی، مسئله بیماری همواره موضوعی برای خلق اثر هنری بوده است. بیماری و هنر هر دو وجهی مشترک دارند و آن به هم ریختن نظم زندگی روزمره است. بیماری و هنر هر دو ضد نظم هستند و نظم را به چالش می‌کشند. بنابراین، گالری دارگون تصمیم دارد تا به مناسبت برگزاری نمایشگاه گروهی نقاشی «روی دیگر پنجره»، مسئله پیوند هنر و بیماری را به بحث و بررسی بگذارد.

سخنران: حامد کیا، پژوهشگر حوزه مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی

زمان: پنج شنبه ۸ تیرماه، ساعت ۱۹ تا ۲۱٫

 

اجرای زندۀ موسیقی توسط گروه ماه پیشونی به سرپرستی جمال سامری
بزرگداشت عباس کیارستمی درنمایشگاه روی دیگر پنجره

 

استاد دوباره بازگشته است. با همراهانش. با دوربینی که از دستان او نمی افتاد و هم اکنون در دستان دوستدارانش است. ما از ذهن و زبان او آموختیم که مفاهیم ارزشمندِ انسانی، هرگز نمی ایستند و امکان انتقال از قابی به قاب دیگر، از رنگی به رنگ دیگر، از واژه ای به واژه ی دیگر، از هنری به هنر دیگر و از مکانی به مکان دیگر را دارند. پس دوربین او رابرداشتیم تا ادامه ی فیلم ABC آفریقا را در گونه ای که دارنده ی هیچ نام ، نشان ،ویژگی و محدودیتی نیست، به سیاق استاد، در دارگون آغاز کنیم.
پس ببینیمش ABC ایران را …
گالری دارگون ، گروه تئاتر آنتی اِناست ANTI ENAST
جمعه ۹ تیر از ابتدا تا انتهای زمان نمایشگاه

 

گالری دارگون، همزمان با نمایشگاه نقاشی “روی دیگر پنجره” اقدام به برگزاری کارگاه نقاشی ویژه ی کودکان نموده است. در این کارگاه کودکان ضمن بازی و نقاشی آموزشهایی متناسب با سنشان در رابطه با اچ آی وی می بینند. ضمن کارگاه، برنامه ی داستان خوانی نیز برگزار خواهد شد.
ورود برای عموم کودکان ۴ تا ۸ سال آزاد و رایگان است. فقط لازم است پیشتر برای رزرو با تلفنی که ذیل متن آمده تماس گرفته شود.
تاریخ برگزاری: دوشنبه، ۱۲ تیر، ساعت ۴ بعدازظهر
سرپرست کارگاه نقاشی: سمیرا دریا
قصه گو: مهتاب شهیدی

نمایش دو فیلم مستند” با موضوع ایدز” در گالری دارگون
خون بازی، کارگردان: مصطفا شیری
ایدز ایران ۸۳ ، کارگردان: محمد احسانی
کارشناسان میهمان: دکتر مهدی خویی، عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه
همایون امامی، مستند ساز، پژوهشگر و منقد سینما
سه شنبه ۱۳ تیرماه ۹۶ – ساعت ۵ تا ۷ عصر

فیلم مستند ایدز ایران ۸۳

 

 

 

Leave a Reply